Recepta na innowacje… czyli hopaj siup!

Jump

Fot. Hamad AL-Mohannna / flickr.com

Zawsze zastanawiało mnie, jak proste, a czasem nawet oczywiste, rozwiązania stoją często za epokowymi wynalazkami. Jak to się dzieje, że coś, na co każdy może wpaść, istnieje niezauważone i musi czekać na swojego wybitnego wynalazcę? Oczywiście wrażenie “prostego chwytu” mamy myśląc o czymś już po fakcie. Widząc jakieś rozwiązanie, które poza oryginalnością, zaskakuje swoją prostotą, myślimy: “no tak, w sumie można było na to wpaść”.

Sprawa ma się zupełnie inaczej, gdy patrzymy w przód. Nic nie jest takie proste i oczywiste. Może wszystko, co mogłoby mieć jakieś zastosowanie i można było na to wpaść, już zostało odkryte? Czy da się coś jeszcze wymyślić?

Zacząłem się nad tym zastanawiać, gdy po raz kolejny zetknąłem się ze słynnym cytatem szefa biura patentowego USA, który pod koniec XIX wieku obwieścił niechybny kres wynalazczości, gdyż wszystko, co tylko można było, już wynaleziono.

Jednocześnie przypomniała mi się sentencja Edisona, który od tamtej pory sam jeden opatentował ogromną ilość mniejszych lub większych wynalazków i usprawnień, liczonych wręcz w setki: “Niech twoim nawykiem stanie się nieustanne wypatrywanie nowatorskich i interesujących rozwiązań, które inni z sukcesem zastosowali. Musisz tylko znaleźć oryginalny pomysł jak je zaadoptować do problemu, nad którym pracujesz”.

Dla jednych ogromna ilość wynalazków oznaczała wyczerpanie naturalnego, ograniczonego zasobu możliwości, natomiast dla innych, twórczych umysłów, jak Edison, stwarzała bezkresne pole do popisu. Czy faktycznie recepta jest tak prosta jak ją przedstawia Edison? Czy innowacyjność to takie sobie hopaj siup?

Artykuł na ten temat opublikowałem na łamach blogosfery polskiej edycji Harvard Business Review, do którego lektury, jak zwykle, serdecznie zapraszam:
https://www.hbrp.pl/b/wszystko-juz-bylo-czyli-jak-wymyslic-cos-nowego/13dMSByXu

Bądźmy w kontakcie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s