…a co to?

… a to moja strona i mój blog.
W skrócie wiesz już o czym. To może teraz coś o mnie:
Dariusz Olak – na co dzień dyrektor finansowy z dłuuuugą praktyką (przyjaciele mówią mi Darek Olak
finansowy… ale dla was po prostu Darek), któremu zawód nie przeszkadza w poszukiwaniu twórczych rozwiązań, inspiracji i zmian – i nie mam tu wcale na myśli kreatywnej księgowości. Ot, taka natura. Ona, jakiś czas temu, zawiodła mnie (choć jest niezawodna) za ocean do Buffalo, na coroczną konferencję organizowaną przez Creative Education Foundation (Creative Problem Solving Institute) – i tak przez wiele lat, dzięki czemu zostałem liderem procesu Creative Problem Solving, umieszczonym na liście ekspertów CEF. Jak dotąd jedynym z Polski. Tak więc jakby ktoś był w Ameryce i w CEF zapytał o Polskę, to skierują go do mnie. Ale można skontaktować się prościej – klikając w zakładkę obok („…w czym mogę pomóc?”). Przez szereg lat uczestniczyłem również w konferencjach organizowanych przez Creativity European Association – CREA Conference – gdzie uczyłem anglojęzyczne grupy metodologii CPS i technik twórczego myślenia.
Dzięki tym doświadczeniom miałem okazję nie tylko podnosić swoje umiejętności, ale także wymieniać doświadczenia z praktykami z całego świata i stać się częścią globalnej sieci współpracujących profesjonalistów.

Wyobraźnia stosowana
… skąd taka nazwa? W zasadzie to opis mojego życia. Wyobraźnia stosowana. Jak sięgnę pamięcią, wciąż się do niej uciekałem (wkoło powtarzano mi: co ty sobie wyobrażasz?) i zawsze mogłem na niej polegać.
Zawsze też byłem niestrudzonym badaczem i poszukiwaczem nowych możliwości, kreatorem wizji i twórcą niezliczonej ilości niesamowitych planów.
Niestety, jak to u typowego „odwlekacza” (fachowo: prokrastynatora – prawda, że nobilitująca nazwa?) są one nadal tylko planami.
Całe życie szukałem inspiracji i powołania, zawsze czułem, że muszę robić coś innego i szukać dalej, aż pojąłem, że to właśnie jest moim powołaniem – szukanie inspiracji, ciągłe poszukiwanie tego co nowe, stała potrzeba dzielenia się tym z innymi i ciągłe inicjowanie zmian.
Zmiany to życie. Jest wiele cytatów na ten temat. ale przytoczę tu tylko dwa:

„ Jeśli skończyłeś ze zmianami, koniec z tobą.”        (Benjamin Franklin)

„ Jeśli chcesz zrobić sobie wrogów – spróbuj coś zmienić.”        (Woodrow Wilson)

Można więc na kwestię zmian patrzeć z różnych perspektyw, ale do mnie zdecydowanie przemawia ta pierwsza. Dlatego uwielbiam zaskakiwać sam siebie, próbuję inspirować innych i wprowadzać zmiany. Słowem jestem Czarodziejem Zmian (po angielsku Change Wizard – nie ma takiego zawodu póki co, więc z góry zaklepuję sobie miejsce). Ale niektórzy mówią na to fachowo facilitator. Dokładnie znaczy to „ułatwiacz”, co brzmi jak środek na przeczyszczenie, wiec pozostanę przy swoim Czarodzieju.

Wyobraźnia stosowana
– to największe wyzwanie naszych czasów…brzmi poważnie, prawda? Bo sprawa jest poważna. Nadzwyczajne problemy przed jakimi stoi globalna gospodarka, planeta, klimat, społeczeństwo, wszystko to wymaga nadzwyczajnych środków… Dobra, nie będę zalewał… robię to wyłącznie dla siebie i dla was. Dla frajdy – mojej i (mam nadzieję) waszej.

Wyobraźnia stosowana
– tak nazwał metodę Creative Problem Solving jej twórca (wespół z Sidem Parnesem) Alex Osborn. „Applied imagination” to jednocześnie tytuł jego książki z 1953 r., w której po raz pierwszy opisał „metodyczne dochodzenie do twórczych rozwiązań”.

Jak już wspomniałem jestem praktykującym prokrastynatorem i – z racji wieloletniego doświadczenia – nie zawaham się nazwać siebie autorytetem w tej dziedzinie. Mogę nawet powiedzieć, że światowej sławy, gdyż mam wiele zaplanowanych i niezrealizowanych projektów na obu półkulach. Poświęciłem ostatnie parę lat na badanie swojego przypadku i chętnie podzielę się z Wami obserwacjami, które mogą pomóc w przybliżeniu czytelnikowi owego zjawiska, może niejednemu w odnalezieniu bratniej duszy, a jeszcze innym w dostrzeżeniu w nas – prokrastynatorach – takich samych ludzi, którzy potrafią nadać słowu „natychmiast” nowy wymiar.

Zapraszam do lektury. Ty też możesz zostać Czarodziejem.
Podobno cudów nie ma, ale za to jak cudownie jest próbować.

Bądźmy w kontakcie.

Reklamy